Perć Przyrodników

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Początek Perci Przyrodników

Perć Przyrodników – zielono znakowany szlak turystyczny w masywie Babiej Góry w Beskidzie Żywieckim[1]. Nazwa szlaku pochodzi od tego, że dawniej często chodzili nim naukowcy badający przyrodę Babiogórskiego Parku Narodowego[2].

Perć Przyrodników zaczyna się na drodze Górny Płaj (niebieski szlak turystyczny KrowiarkiMarkowe Szczawiny) w miejscu zwanym Szkolnikowym Rozstajem, na wysokości około 1050 m i prowadzi w górę, na Sokolicę, gdzie łączy się z czerwonym szlakiem Krowiarki – Babia Góra. Suma podejść wynosi około 320 m[1]. Początkowy odcinek wiedzie przez dobrze zachowany fragment dawnej puszczy karpackiej. Człowiek nie ingeruje tutaj w przyrodę, która rządzi się swoimi prawami. W otoczeniu szlaku jest masa pni próchniejących drzew powalonych przed dziesiątkami lat i obrośniętych mchami i hubami. W drzewostanie dominują świerki i buki, prócz nich występują z rzadka jawory i jarzębina, a w podszycie porzeczka skalna i rzadki w Polsce gatunek rośliny – okrzyn jeleni, który znajduje się w godle Babiogórskiego PN. Cały ten rejon to obszary ochrony ścisłej[2].

Górna część szlaku to skalne rumowisko Sokolicy. Przez niskie zarośla kosodrzewiny widoczne jest ze szlaku potężne pionowe urwisko Sokolicy. Końcowy odcinek szlaku prowadzi stromymi kamiennymi schodkami na platformę Sokolicy[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Beskid Śląski i Żywiecki. Mapa 1:50 000. Kraków: Wyd. „Compass”, 2011. ISBN 978-83-7605-084-3.
  2. a b c Stanisław Figiel, Piotr Krzywda: Beskid Żywiecki. Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2006. ISBN 83-89188-59-7.